Podróże to dla każdego z nas czas relaksu, luzu, odcięcia od codzienności, a także nowych przygód. Jednak dość częstym problemem w podróży są uporczywe zaparcia, które zaburzają dobre samopoczucie i efektywny wypoczynek. Jak w krótkim czasie poradzić sobie z tym problemem?

Podpowiedzi poniżej.

Źródło: https://elperiodicovenezolano.com/causas-y-tratamiento-para-la-acidez-estomacal/

Przyczyny zaparć

Przyczyny zaparć mogą być różne. Te chroniczne związane są zazwyczaj ze źle prowadzoną dietą (ubogą w błonnik i probiotyki), słabym nawodnieniem czy permanentnym stresem. W podróży problem ten najczęściej związany jest ze zmianą kuchni, a w związku z tym flory jelitowej, brakiem komfortu związanego z “obcą toaletą” czy małą podażą płynów.

Badania wskazują, że osoby z zaparciami mają zdecydowanie inny profil bakterii jelitowych od osób zdrowych. Mianowicie u osób takich odnotowano spadek Lactobacillus, Bifidobacterium i Bacteroides spp. z równoległym wzrostem bakterii potencjalnie patogennych (Pseudomonas aeruginosa, Campylobacter jejuni). W praktyce oznacza to, że u takich osób brakuje bakterii korzystnie oddziałujących na nasz organizm, a zaczyna namnażać się flora niekorzystna. Zmiany takie mogą powodować zaburzenie ruchliwości (perystaltyki) jelit, funkcji wydzielniczych oraz zmianę odczynu pH jelit. Wszystko to prowadzi do rozwoju zaparć, a tym samym zalegania złogów pokarmowych i toksyn w jelitach. 

Co spakować do apteczki?

W trakcie wyjazdu w nieznane (lub znane) spakuj koniecznie DOBRY PROBIOTYK. Dawkuj go codziennie na czczo, aby zapobiegać zaparciom, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia “biegunek podróżnych”. Nie czekaj aż problem się pojawi- zapobiegaj.

Dobry probiotyk, czyli jaki?

CECHY DOBREGO PROBIOTYKU:

  • odporny na działanie soku żołądkowego, trzustkowego i żółci- dzięki temu dotrze do miejsca docelowego
  • przebadany- im więcej badań klinicznych, tym lepiej
  • nazwa szczepów bakteryjnych- nie wystarczy napisać LACTOBACILLUS, bo to nazwa rodzaju bakterii. Prawidłową będzie np. Lactobacillus (rodzaj) plantarum (gatunek) 299v (szczep). Działanie probiotyku jest szczepozależne, a więc tylko podanie pełnej nazwy gwarantuje nam wysoką jakość zawartego w preparacie przebadanego szczepu.
  • mający zdolność do ograniczania rozrostu patogenów
  • mający zdolność do adhezji (przylegania) do śluzówek jelit- dzięki temu mogą kolonizować przewód pokarmowy

Z praktyki i mojego doświadczenia najlepsze opinie wystawiłabym dosłownie kilku produktom:  Lactibiane, Bactoflor, Vivomixx czy z naszych polskich Osłonka Gastro oraz linia Sanprobi . To jedne z najlepszych na rynku produktów probiotycznych- różnią się ceną ze względu na zawartą dawkę probiotyków. Nie dajcie się zwieść- dobry probiotyk musi kosztować i nie dajcie sobie wmówić, że zamiennik kosztujący 10 zł to “praktycznie to samo”.

 

Przykładowy polski probiotyk wysokiej jakości w bardzo korzystnej cenie:

Co zmienić w codziennym życiu?

Dla tych, u których to codzienny problem pierwszą podstawową kwestią jest BŁONNIK. Niby oczywiste, ale u większości brakuje go w diecie. Dzięki jego obecności nasze jelita będą pracować prawidłowo i wydolnie. Przyspieszymy pasaż treści jelitowej i poprawimy objętość mas kałowych. Błonnik ma także właściwości prebiotyczne- prebiotyki to prowiant dla bakterii jelitowych, aby te mogły się efektywnie namnażać. Poza tym na drodze fermentacji mikroflora produkuje krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (np. octowy, masłowy), które dbają o dobrą kondycję komórek jelita. Im bardziej nasza dieta będzie prebiotyczna, tym skuteczniej pozbędziemy się problemów związanych z zaparciami.

GŁÓWNE źródła błonnika prebiotycznego w diecie:

  • cebula
  • szparagi
  • czosnek
  • por
  • korzeń mniszka
  • topinambur
  • otręby
  • zielone banany (niedojrzałe)
  • skoncentrowane źródła prebiotyków w suplementach (np. powyższy)

Poza tym jedzmy kiszonki, suszone śliwki, pijmy sok z buraka. Pamiętajmy także o właściwym nawodnieniu. Odpowiednia podaż płynów gwarantuje zwiększenie objętości mas kałowych i przyspieszenie pasażu jelit. Powinniśmy zadbać o przyjęcie 1,5-2 litrów wody dziennie. Często problem zaparć wynika ze zbyt małej objętości wypijanej wody.

Dodatkowo polecam wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Zwiększamy wydzielanie soków trawiennych, przyspieszamy trawienie i napędzamy nasz przewód pokarmowy od rana.

Pamiętajcie, że probiotyk i prebiotyk to nie to samo. PRObiotyk to bakterie, PREbiotyk to pożywka. Aby uzyskać najbardziej wymierne efekty łączcie jedno z drugim.

Podsumowanie

Najważniejsze w podróży to zapobiegać niespodziewanym sytuacjom. Probiotyki powinny towarzyszyć nam przy każdym wyjeździe i być włączane od pierwszego dnia naszego wypadu (albo i kilka dni przed planowaną podróżą). Do tego duże ilości wody i problem z głowy.

Jeżeli problem jest chroniczny, a zaparcia to Twoje codzienne zmartwienie należy przyjrzeć się sprawie bardziej wnikliwie- zmienić nawyki żywieniowe na lepsze- zwiększyć udział prebiotyków i błonnika ( w tym prebiotyków) w diecie oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie i regularny ruch.

Jakie są Wasze sposoby na udaną podróż bez niespodzianek?

 


Opracowano na podstawie:
  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4951383/
  2. https://joyday.info/wp-content/uploads/2014/11/Zaparcia-ciężar-w-jelitach.pdf
  3. Natasza Staniak, Kiedy i jak stosować probiotyki Sanprobi- przewodnik praktyczny; Od teorii do praktyki; Biuletyn Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Szczecinie; nr 96; marzec 2017r.