Kawa zdecydowanie wiedzie prym wśród napojów stymulujących i pobudzających do działania. Od wielu lat toczą się dyskusje na temat możliwego wpływu kawy na organizm człowieka. Mimo, że nadal zakorzeniony jest pogląd na temat negatywnych oddziaływań kawy na organizm człowieka, w ciągu ostatniej dekady przybyło wielu badań naukowych sugerujących pozytywne aspekty wynikające z jej regularnego spożywania.

Czy kawa jest zdrowa? Pić czy nie pić? Zdecydujcie sami.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat przeprowadzono szereg badań naukowych, z których wynika jasno, że umiarkowane spożycie kawy jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, co więcej – może mieć wręcz właściwości prozdrowotne. Wynika to z zawartości wielu składników odżywczych, które mogą mieć działanie ochronne na organizm – zapobiegać choćby rozwojowi cukrzycy typu II, demencji a nawet nowotworom.

I. Duże badanie z 2002 roku na grupie 17 tysięcy osób potwierdziło, że regularne picie kawy zmniejsza częstość zachorowania na cukrzycę. Przy 3 filiżankach kawy ryzyko zachorowania spada aż o 25%.

II. 3 filiżanki kawy mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby sercowo – naczyniowe o ponad 10%. Ponadto kawa podnosi ciśnienie krwi jeśli jest spożywana regularnie. Na raptowne skoki ciśnienia narażone są jedynie osoby pijące kawę okazjonalnie, u których nie wytworzyła się tolerancja.

III. Już 1 filiżanka kawy podkręca metabolizm o 3-4%. Badania wykazują również, że kawa spala tłuszcz, a więc może stanowić element kuracji odchudzającej.

IV. W świetle najnowszych badań osoby spożywające kawę są mniej narażone na zachorowania na raka wątroby. Kawa a nowotwory to popularne ostatnio tematy wśród naukowców.

V. Podejrzewa się, że kawa może zmniejszać ryzyko demencji starczej – choroby Alzheimera, a także Parkinsona.

VI. Nie zmniejsza gęstości kości (jak sugerowano), jeżeli zachowana jest prawidłowa podaż wapnia wraz z suplementacją witaminy D3 i K2.

VII. Może zmniejszać nasilenie i częstotliwość występowania ataków duszności (u osób pijących regularnie 1 filiżankę kawy  o 5%, a przy 2 filiżankach aż o 23%).

Ile kaw dziennie?

Za umiarkowane spożycie kawy uznaje się 2-3 filiżanki dziennie (ok. 400 mg kofeiny), które mogą powodować powyższe, dobroczynne dla zdrowia efekty. Godnymi uwagi związkami występującymi w kawie są także polifenole (m.in. kwas chlorogenowy)- odpowiedzialne za działanie przeciwnowotworowe, hamujące powstawanie blaszki miażdżycowej, opóźniające rozkład witaminy C w organizmie. Oczywiście znaczenie ma także jakość wypijanego napoju – najlepsza w rankingu wydaje się być kawa filtrowana, bez dodatku mleka i cukru, a najgorsza to wersja sypana lub rozpuszczalna. Ta ostatnia zawiera dużą ilość szczawianów (nawet 3 krotnie więcej niż kawa mielona), co jest zjawiskiem niekorzystnym, bo może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej.

A zatem – czy picie kawy jest zdrowe?

Osoby z nadkwasotą i zgagą powinny unikać kawy ze względu na zwiększone wydzielanie soku żołądkowego ( a także żółci), niektóre źródła podają wręcz, że kawa może nasilać dolegliwości wrzodowe. Ponadto regularne spożywanie kawy może także wypłukiwać niektóre minerały, tj. magnez, stąd też istotna jest jego suplementacja.

Badania ostatnich lat wydają się być jednak obiecujące pod kątem możliwych zastosowań terapeutycznych kawy. Oczywiście bardzo ważna jest jej jakość – kawa rozpuszczalna lub sypana nie posiada wyżej opisanych właściwości (nie wspominając już o dodatku mleka lub cukru). Pamiętajmy także o umiarze – nie oznacza to, że po przeczytaniu tego artykułu macie wypijać 5 kubków dziennie. Wszystko z umiarem.

Sola dosis facit venenum – czyli powtórzę się: dawka czyni truciznę.

Co zamiast kawy?


 

Zamiennik kawy MACA CZERWONA LUB CZARNA       

3 w 1:  ENERGIA, WITALNOŚĆ, KOMPLEKS WITAMIN I MINERAŁÓW

 


 

Opracowano na podstawie:
  1. Regina Wierzejska, Mirosław Jarosz; PICIE KAWY A rYZYKo CUKrZYCY tYPU 2. oPtYmIStYCZnE DonIESIEnIA nAUKoWE; PRZEGL EPIDEMIOL 2012; 66: 509 – 512
  2. Wioletta Żukiewicz-Sobczak, Ewelina Krasowska, Paweł Sobczak, Andrzej Horoch, Andrzej Wojtyła, Jacek Piątek; Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 71-76
  3. Regina Wierzejska; Kawa- używka czy produkt prozdrowotny?; Food Forum nr 1(17)/2017, s.28-34