Na takie kąpiele słoneczne w naszej szerokości geograficznej trzeba będzie trochę poczekać. Tymczasem dzisiaj przygotowałam dla Was ściągę dotyczącą dawkowania witaminy D3, aby cieszyć się dobrym nastrojem i “pogodą” ducha w okresie szarości i deszczu. 😉

Temat ten jak co roku  jest wałkowany na wielu blogach, ale mimo to nadal dostaję od Was wiele wiadomości z zapytaniem o optymalne dawkowanie i zakresy normy.

Trzeba uświadomić sobie jedno! Witamina D3 to nie tylko zdrowe kości. Ma wielokierunkowy wpływ na funkcjonowanie organizmu, a jej niedobór to czynnik ryzyka dla:

  • nowotworów
  • chorób sercowo- naczyniowych
  • cukrzycy
  • nadciśnienia
  • chorób autoimmunologicznych
  • chorób metabolicznych
  • schorzeń psychiatrycznych

Jakie są rekomendacje ekspertów?

Po pierwsze- zbadaj poziom witaminy D3

Badanie poziomu D3 wykonujemy poprzez pobranie w laboratorium próbki krwi i oznaczenie metabolitu 25(OH)D.

Według oficjalnych wytycznych norma dla witaminy D3 obejmuje zakres >30-50 ng/ml. Warto poziom witaminy D3 kontrolować co najmniej raz do roku, aby móc zoptymalizować dawkowanie do bieżących potrzeb organizmu.

Zalecenia ekspertów

Suplementacja witaminą D3 jest uzależniona od wielu czynników, m.in. masy ciała, wieku, diety i stylu życia, a także od wyjściowego poziomu witaminy D3 w organizmie. W wytycznych znajdziecie takie informacje odnośnie suplementacji:

  • Noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia: 400 j.m. dobowo (niezależnie od sposobu karmienia dziecka);
  • Niemowlęta do 12 miesiąca życia: 400-600 j.m. w zależności od wagi dziecka oraz podaży D3 w diecie.
  • Dzieci od 1 do 10 roku życia: 600-1000 j.m. na dobę w miesiącach wrzesień kwiecień w zależności od wagi dziecka oraz podaży D3 w diecie; jeżeli nie jest zapewniona optymalna synteza skórna to suplementować powinniśmy przez cały rok.
  • Dzieci od 11-18 roku życia: 800-2000 j.m. w zależności od stopnia ekspozycji na słońce, masy ciała i diety.
  • Dorośli >18 roku życia oraz osoby starsze: 800-2000 j.m. w zależności od ekspozycji na słońce i diety. Seniorzy powinni suplementację utrzymywać przez cały rok ze względu na osłabioną efektywność produkcji skórnej pod wpływem promieniowania UV.
  • Kobiety w ciąży i karmiące: 2000 j.m. dobowo; suplementacja powinna zapewnić stężenie optymalne w zakresie 30-50 ng/ml.

Nie rekomenduje się podawania wysokich dawek uderzeniowych witaminy D3, co jest częstą praktyką wśród osób podejmujących samoleczenie.

Więcej informacji na temat uzupełniania witaminy D3 można znaleźć w Rekomendacjach Ekspertów z 2018 roku.

Jak przyjmować witaminę D3?

Pamiętajcie, aby witaminę D3 przyjmować zawsze z posiłkami tłuszczowymi, czyli z dodatkiem: oliwy, awokado, mięsa, ryb czy choćby suplementu z tranem. Nawet jeżeli w przyjmowanym preparacie z witaminą D3 jest już dodatek tłuszczowy. Im większa powierzchnia wchłaniania, tym więcej dostanie się do organizmu. Wielokrotnie zdarzyło mi się, że u pacjentów których konsultuję mimo przyjmowania wysokich dawek D3 poziom witaminy D3 nie poprawiał się znacząco (czasami nawet spadał!). Zmiany dotyczące przyjmowania preparatu często okazywała się kluczowa dla poprawy poziomu D3 we krwi obwodowej.

PODSUMOWANIE

Na niedobory witaminy D3 cierpi 90% dorosłych, dzieci i młodzieży. Przyczyn jest wiele: praca w zamkniętych pomieszczeniach, mała ilość słońca, filtry przeciwsłoneczne. Również niektóre schorzenia: niewydolność nerek, wątroby oraz zespół upośledzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego czy terapia sterydami.

Ważne zatem, aby regularnie dostarczać witaminy D3 przez efektywną suplementację najlepiej na podstawie wyniku badania metabolitu 25(OH)D. Suplementacja zawsze powinna się odbywać pod okiem specjalisty.


Opracowano na podstawie:
  1. http://mavipuro.pl/jourarch/PN2018001.pdf