Mimo, że suplementy diety są dzisiaj potrzebnym narzędziem w ochronie zdrowia wszechobecne reklamy i rekomendacje w mediach niejednokrotnie wprowadzają chaos i dezorientację. Jak w tym wszystkim wybrać dobry preparat?

Idąc do apteki po “reklamowany” suplement warto skorzystać z porady farmaceuty, czy rzeczywiście dany produkt jest nam do szczęścia potrzebny. Poza tym farmaceuta pomoże nam w wybraniu preparatu dobrej jakości, co jest dla nas kluczowe. Dobra jakość jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności suplementowanych składników.

“Byle co” działa “byle jak”, czyli nijak. Warto więc filtrować zasłyszane rewelacje i polegać na zdaniu zaufanego fachowca.

Profesjonalne doradzanie nt. suplementacji wymaga od farmaceuty stałego poszerzania wiedzy.

Nie wszystkie suplementy diety są złe


Przeciwnicy suplementów diety zwykle powołują się na kiepską jakość tych preparatów. Często padającym argumentem jest ten, że zdrowa dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki. Czy rzeczywiście? Pisałam na ten temat w poprzednim poście (tutaj).

Wracając jednak do tematu jakości (bo o tym dzisiaj) prawdą jest, że rejestracja suplementów diety nie podlega aż takim restrykcjom, jak leki wprowadzane do obrotu. Procedura wprowadzenia leku na rynek jest długa, kosztowna i poparta badaniami klinicznymi. W przypadku suplementów nie ma takiego obowiązku. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma dobrych suplementów diety.

Mamy firmy, dla których jakość produktów i zaufanie pacjenta jest priorytetem. Producenci tacy decydują się na nadobowiązkowe analizy laboratoryjne, aby ich produkt spełniał najwyższe wymagania i był dla użytkownika bezpieczny i skuteczny. A jeżeli ich skład jest opracowywany na podstawie aktualnych zaleceń i rekomendacji ekspertów to mamy prawdziwą perełkę. 🙂

Na rynku nie brak suplementów diety, które swoją “renomę” zawdzięczają wyłącznie dobremu marketingowi.

Oczywiście, znaczna większość producentów suplementów nie inwestuje w procedury gwarantujące wysoką jakość ich preparatów, ale w reklamy i rekomendacje celebrytów, które mają znacznie większą skuteczność marketingową. 😉 Pamiętajcie jednak, że ładne opakowanie i estetyczna etykieta nie są równoznaczne z wysoką jakością preparatu. Warto o tym pamiętać planując zakup konkretnych suplementów. Warto też temat suplementacji przegadać z zaufanym specjalistą, który określi, czy nasz organizm tej suplementacji w ogóle potrzebuje.


Dobry suplement diety- czym powinien kierować się farmaceuta?


Farmaceuta zna wszystkie dostępne w aptece preparaty od podszewki, dlatego warto zaufać jego rekomendacjom. Co wziąć pod uwagę wybierając dobry suplement diety?

Mimo, że nadal brakuje oficjalnych wytycznych pozwalających na ocenę jakości suplementów diety istnieją pewne kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze konkretnego preparatu. Co jest najważniejsze?

  • Deklarowany przez producenta skład jest zgodny z rzeczywistością

Na opakowaniu suplementu diety można napisać wszystko- w końcu papier wszystko przyjmie. Pytanie tylko, czy skład deklarowany na etykiecie przez producenta ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

W celu potwierdzenia składu deklarowanego na opakowaniu producenci dobrych suplementów diety zlecają konkretnemu laboratorium nadobowiązkową kontrolę laboratoryjną. Otrzymają sprawozdanie oceniające przebieg takiego audytu. Zdobycie certyfikatu nie jest proste, nie dostaje się go “ot tak”. Suplementy diety objęte takimi działaniami można obdarzyć zaufaniem.

  • Brak zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych

Kolejnym narzędziem służącym do oceny suplementu diety są analizy czystości mikrobiologicznej i chemicznej. To znaczy, że specjaliści sprawdzają, czy konkretna partia produktu jest wolna od węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich czy dioksyn, a także mikroorganizmów (pleśni, drożdżaków czy bakterii). Kontrola zanieczyszczeń- kolejny plus !

  • Systemy bezpieczeństwa ISO

Świadczą one o dobrej praktyce produkcyjnej suplementów diety, więc posiadanie takiego certyfikatu przez firmę powinno wzbudzać zaufanie farmaceuty. GMP farmaceutyczne, na które powołuje się wielu producentów suplementów to kłamstewko i pewna manipulacja. GMP farmaceutyczne jest zarezerwowane dla leków, a nie suplementów. Aczkolwiek znana firma (która poza lekami wytwarza także suplementy diety) w porównaniu do firmy krzak (o której nie wiemy nic) i tak wypada lepiej w zestawieniu. 😉

  • Skład suplementu opracowywany na podstawie badań i zaleceń ekspertów

Nie chodzi o to żeby się suplementować czymkolwiek, ale preparatami ze składem opracowanym na podstawie badań/ rekomendacji ekspertów. Oczywiście, nie jest to praktyka powszechna, bo wytwórcy suplementów diety nie mają takiego obowiązku. Znajdziemy jednak na rynku producentów stosujących takie standardy. Warto więc polecić pacjentowi produkt, który zawiera składniki w ilościach skutecznych.

Weźmy pod lupę choćby preparaty dla kobiet w ciąży- mamy tu spore odchylenia, jeżeli chodzi o zawartość kwasu DHA w suplementach (DHA to kwas Omega-3, który dba m.in. o rozwój mózgu i wzroku u dziecka, a także prawidłowy przebieg ciąży). Według oficjalnych zaleceń dawka DHA powinna wynosić 600 mg, tymczasem w niektórych preparatach znajdziemy go w ilości nawet trzykrotnie mniejszej!

O skuteczności suplementacji nie decyduje wyłącznie składnik, ale dawka, w jakiej jest on przyjmowany.

Podsumowanie

Rynek suplementów diety ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Warto jednak polegać na rekomendacjach osób wykwalifikowanych i nie podążać ślepo za reklamą lub poradnictwem na forach internetowych. “Mojej mamie pomogło” nie jest żadnym argumentem, bo każdy organizm ma swoje indywidualne potrzeby. Ważne więc, aby suplementacja była dopasowana do konkretnego przypadku w oparciu o fachowe i aktualne zalecenia ekspertów, a także wysoką jakość danego preparatu. Bez tego nasza suplementacja nie będzie ani skuteczna, ani bezpieczna.